Pověřená předsedkyně sekce:
doc. MUDr. Tereza Serranová, Ph.D.
Neurologická klinika 1.LF UK a VFN v Praze
Kateřinská 30, 120 00 Praha 2
Tel.: 224 965 539
Email: tereza.serranova@vfn.cz
Zakládající členové sekce:
prof. MUDr. Evžen Růžička, DrSc.
doc. MUDr. Pavlína Danhofer, Ph.D.
MUDr. Martina Mračková, Ph.D.
MUDr. Ondřej Strýček, Ph.D.
MUDr. Lucia Nováková
MUDr. Karin Revajová
MUDr. Jindřich Fiala
MUDr. Patrície Mužlayová
Funkční neurologická porucha (FNP) je častým důvodem, proč pacienti vyhledávají pomoc neurologa. Jedná se o stav, který způsobuje zhoršenou kvalitu života a míru postižení srovnatelnou s pacienty s roztroušenou sklerózou a Parkinsonovou nemocí a pro mnoho pacientů vede k dlouhodobým symptomům. Náklady na zdravotní a sociální péči spojené s FNP jsou velmi vysoké, podobně jako u pacientů s jinými neurologickými onemocněními. FNP zaujímá komplexní místo jak z klinického, tak vědeckého hlediska, protože se nachází na rozhraní mezi neurologií a psychiatrií. Za posledních 20 let došlo k výraznému nárůstu klinického i akademického zájmu o FNP mezi neurology, neurovědci, psychiatry a dalšími zdravotnickými odborníky. Mezi významné pokroky patří epidemiologické důkazy o prevalenci, míře postižení, prognóze a diagnostické stabilitě, zdokonalené postupy pro pozitivní diagnostiku, neurobiologické modely patofyziologie, experimentální důkazy o neurálních korelátech funkčních symptomů a důkazy z randomizovaných studií o specifických léčebných přístupech. Šíře a hloubka vědeckého zájmu je dále potvrzena vznikem mezinárodní klinicko-akademické společnosti pro FNP: Functional Neurological Disorder Society, která má již více než 1000 členů a sdružuje odborníky různých oborů se zájmem o FNP. Na úrovni Evropské neurologické akademie (EAN) je tento zvýšený zájem doložen vznikem Koordinačního Panelu FNP, již dlouhodobě existuje FMD-SG v rámci MDS a také existuje Functional / Dissociative Seizures Task Force v ILAE.
Jakým úkolům se Sekce funkčních neurologických poruch ČNS ČLS JEP bude věnovat
1. Šíření znalostí o funkčních neurologických poruchách:
– Poskytovat vzdělávací programy zaměřené na diagnostiku, léčbu a vědecké poznatky o funkčních neurologických poruchách pro odborníky, studenty i veřejnost.
– Organizovat odborné akce, jako jsou kongresy, semináře a sympozia.
– Publikovat odborné materiály, články a videa splňující vysoké vědecké standardy.
2. Podpora výzkumu:
– Podporovat základní i klinický výzkum v oblasti funkčních neurologických poruch.
– Poskytovat platformu pro sdílení poznatků a výsledků výzkumu.
– Usilovat o financování výzkumu a vzdělávání odborníků.
3. Zlepšení péče o pacienty:
– Podporovat vznik standardů diagnostiky a léčby funkčních neurologických poruch.
– Poskytovat odborné poradenství státním institucím, pacientským organizacím a médiím.
– Zvyšovat povědomí o funkčních neurologických poruchách mezi zdravotnickými pracovníky i laickou veřejností.
4. Spolupráce:
– Rozvíjet spolupráci s výborem ČNS a dalšími sekcemi.
– Spolupracovat s českými i mezinárodními organizacemi zabývajícími se funkčními neurologickými poruchami, jako je Functional Neurological Disorder Society (FNDS), Evropská neurologická akademie (EAN) a další relevantní instituce.
5. Vzdělávání:
– Zapojit se do pregraduálního, postgraduálního a celoživotního vzdělávání zdravotníků a vědců v oblasti funkčních neurologických poruch.
– Podporovat interdisciplinární přístup v péči o pacienty a výzkumu.
Přihláška nových členů
Všichni příznivci a zájemci o funkční neurologické poruchy jsou srdečně vítáni!
Upřesňujeme, že vzhledem k tomu, že Sekce funkčních neurologických poruch je součástí České neurologické společnosti ČLS JEP (ČNS), je podmínkou členství (s volebním právem) v ČNS.
Online formulář pro nové žádosti o členství či rozšíření členství ve Sekci je k dispozici http://www.cls.cz/online-registrace