Sekce průmyslové neurologie
Předseda sekce:
as.MUDr. Petr Klepiš
Email: emg.nemzatec@seznam.cz
41. Lukášův den průmyslové neurologie a neurotoxikolgie
PROGRAM AKCE: ZDE
Vzdělávací akce je pořádaná podle Stavovského předpisu ČLK č. 16. Bude zapsána v Centrálním registru akcí celoživotního vzdělávání lékařů garantovaných ČLK a podle § 5 odst. 3 Stavovského předpisu č. 16 za účast na akci náleží 5 kreditů. Lékařům, kteří mají ve Vzdělávacím portálu ČLK zřízeno své kreditové konto, budou kredity připsány automaticky. K tomu je potřeba, aby v přihlášce vyplnili svoje ČLK ID.
Vedoucí akce:
as. MUDr. Petr Klepiš
tel.: 224 964 517, 732 876 337
e-mail: petr.klepis@lf1.cuni.cz
Přihlášky je nutno vyplnit on-line na: http://www.szu.cz/kalendar/41-lukasuv-den-prumyslove-neurologie
Uzávěrka přihlášek: 17. října 2022
Účast na akci je bezplatná.
Při akci bude nutné respektovat aktuálně platná hygienická opatření.
Za organizační výbor:
as. MUDr. P. Klepiš doc. MUDr. E. Ehler, CSc.
MUDr. Vladimíra Lipšová
O sekci průmyslové neurologie a neurotoxikologie
Sekce průmyslové neurologie a neurotoxikologie České neurologické společnosti ČLS JEP sdružuje neurology, kteří se zabývají problematikou vlivu rizikových faktorů práce a pracovního prostředí na nervový systém. Většina členů sekce působí jako konziliáři klinik a oddělení nemocí z povolání.
Průmyslová neurologie má výrazně mezioborový charakter. Svojí náplní se dotýká především pracovního lékařství, ale také toxikologie, hygieny a fyziologie práce, ergonomie a dalších oborů.
Mezi nemocemi z povolání, které jsou hlášeny v České republice, představuje postižení nervového systému nejpočetnější kategorii. Tato onemocnění dlouhodobě tvoří cca 25 % všech hlášených nemocí z povolání. Jsou dokonce častější než tzv. klasické nemocí z povolání, jako jsou pneumokoniózy, dermatózy či infekce. Profesionální poškození nervové soustavy má nejčastěji charakter některé z forem kompresivních neuropatií, případně toxické encefalopatie či polyneuropatie. Syndrom karpálního tunelu představuje vůbec nejčastější nemoc z povolání u nás.
Každý klinický neurolog se v praxi čas od času setká s pacientem, u kterého má podezření, že postižení nervového systému souvisí s vlivem jeho práce či pracovního prostředí. Rozpoznání této souvislosti je pro pacienta velmi důležité, protože v takových případech je základním léčebným opatřením vyřazení z expozice. Navíc, pokud se souvislost s prací potvrdí (což je v kompetenci pouze příslušné kliniky či oddělení nemocí z povolání!), vzniká pacientovi nárok na finanční odškodnění, které je u nás poměrně velkorysé.
Průmyslová neurologie má svoje specifika. Úzká spolupráce několika oborů klade zvýšené nároky na nalezení společného jazyka pro vzájemnou komunikaci. Ekonomické důsledky přiznání nemoci z povolání vytvářejí tlak na celostátní sjednocení diagnostických kritérií a posudkových přístupů. To bylo důvodem ke vzniku sekce průmyslové neurologie.
Z historie sekce Průmyslové neurologie a neurotoxikologie
Sekce byla založena v roce 1965 prof. MUDr. E. Klimkovou-Deutschovou, DrSc., pod patronací akademika Hennera a nestora oboru pracovního lékařství, prof. MUDr. J. Teisingera, DrSc. Po smrti prof. Klimkové-Deutschové se v roce 1981 stal předsedou sekce doc. MUDr. Edgar Lukáš, DrSc., který sekci vedl až do roku 2006. Sekce uspořádala v Praze pět mezinárodních kongresů s velkým ohlasem a každoročně pořádá Den průmyslové neurologie. Sekce má i důležité vazby mezinárodní – na Research Group on Neurotoxicology of the WFN, na Scientist Panel on Neurotoxicology, Occupational and Environmental Neurology of the EFNS a na Committee on Neurotoxicology of the ICOH.